Becali: Grindeanu mi-a spus că Simion i-a promis preşedintelui că votează. Întrebaţi-l pe el dacă credeţi că eu mint

Deputatul George Becali a dezvăluit, într-un interviu transmis de Digi24.ro., că liderul PSD, Sorin Grindeanu, i-ar fi spus că George Simion îi promisese preşedintelui că va sprijini în Parlament învestirea Guvernului Veştea. Din acest motiv, rezultatul votului din Parlament a fost o mare surpriză pentru Sorin Grindeanu.
„Grindeanu mi-a spus că se minuna şi el. Adică, mie nu-mi vine să cred. «Nu-mi vine să cred, i-a promis preşedintelui că votează. Nu-mi vine să cred aşa ceva. Simion i-a promis preşedintelui că votează». Da, aşa a spus. Întrebaţi-l pe el, dacă voi credeţi că mint. Eu nu mint”, a afirmat George Becali, după eşecul cabinetului de a obţine majoritatea necesară.
Întrebat dacă Sorin Grindeanu ar mai lua aceeaşi decizie în cazul în care ar putea da timpul înapoi şi să nu îl mai îndepărteze pe Ilie Bolojan, Becali a respins această ipoteză şi a susţinut că măsura era necesară. „Bolojan trebuia dat jos. Cu orice risc trebuia dat jos. De ce? Ne ducea de râpă”, a declarat Becali.
Guvernul Veştea nu a reuşit să obţină, luni în plenul reunit, nici măcar 233 de voturi totale, în condiţiile în care avea nevoie de minimum 233 de voturi „pentru” ca să fie învestit, situaţie care obligă reluarea procedurii de desemnare a unui nou prim-ministru.