Predoiu insistă pentru investiţiile strategice americane în România: Ar însemna şi securitate militară gratuită ataşată

Cătălin Predoiu (Facebook/catalin.predoiu)
Redacţia
24.06.2026
Cătălin Predoiu (Facebook/catalin.predoiu)
Redacţia
24.06.2026

Cătălin Predoiu a transmis miercuri, printr-un mesaj pe Facebook, că România ar trebui să treacă de la declaraţii la proiecte concrete în parteneriatul Strategic cu Statele Unite, susţinând că mai multe investiţii strategice americane sunt în continuare stagnate sau întârziate de mai mulţi ani.

El a transmis mesajul în contextul în care Ambasada SUA urmează să organizeze o recepţie cu ocazia Zilei Independenţei iar clasa politică ar urma să dea „o ploaie de declaraţii despre importanţa Parteneriatului Strategic cu SUA”.

Redăm postarea lui Cătălin Predoiu:

Investiţiile americane ar însemna şi securitate militară gratuită ataşată.

Întregul „oraş politic” se va regrupa astăzi la recepţia Ambasadei SUA pentru a celebra „Independence Day”. Curând va fi 4th of July, Ziua SUA.

În câteva zile, establishment-ul politic românesc va declanşa o „ploaie” de declaraţii despre importanţa Parteneriatului Strategic cu SUA. Cod portocaliu, cel puţin! În general, ne vom felicita reciproc şi ne vom bate amical pe spate, mulţumiţi şi încrezători. O să fie bine!

In the meantime:Proiecte economice strategice cu SUA stagnate sau întârziate de ani de zile: Unităţile 3 şi 4 de la Cernavodă, SMR, Coridorul Vertical.

Investiţii şi achiziţii americane incluse în SAFE: nesemnificative; se poate spune acum „almost zero”, principalul proiect fiind blocat deocamdată.

Proiecte strategice posibile, dar încă neiniţiate: Portul Constanţa, centre de date, incubatoare de afaceri, AI, minerale rare.

Ultima vizită substanţială a unui oficial român la Washington: cu luni de zile în urmă.

Guvern cu puteri depline care să recupereze întârzierile: „it doesn’t exist”.

Nu vreau să spun că e cineva de vină; orice individualizare ar fi superficială şi incorectă. Este un rezultat colectiv.

Subliniez că, în România, ar fi cazul să trecem de la vorbe la fapte, totuşi. God bless România, the USA and our Strategic Partnership!

Ambasadorul Statelor Unite la Bucureşti, Darryl Nirenberg, a declarat miercuri, într-un interviu pentru Televiziunea Română, că americanii sunt interesaţi în continuare de proiectul de la Doiceşti, bazat pe tehnologia reactoarelor modulare mici, SMR.

Diplomatul american a afirmat că România are potenţialul de a schimba regulile jocului în Europa de Est în domeniul energiei şi de a contribui la reducerea dependenţei de energia rusească.

„Este un subiect extrem de interesant. Aşa cum a subliniat preşedintele Trump, energia este esenţială pentru creşterea economică, iar România are potenţialul de a schimba regulile jocului în Europa de Est şi de a contribui la reducerea dependenţei de energia rusească în mai multe moduri”, a declarat Darryl Nirenberg, citat de Aktual24.

Ambasadorul SUA a indicat mai multe direcţii în care România poate deveni un actor energetic important în regiune, între acestea fiind proiectul Neptun Deep din Marea Neagră, hidroenergia, energia regenerabilă, transportul gazelor naturale şi energia nucleară.

În acest context, Nirenberg a menţionat că Statele Unite urmăresc în continuare proiectul de la Doiceşti, unde ar urma să fie dezvoltate reactoare modulare mici, tehnologie considerată parte a viitorului energiei nucleare civile.

Diplomatul a spus că România este deja un lider regional şi european în domeniul energiei nucleare civile şi a amintit proiectele de la centrala nucleară Cernavodă.

„În ceea ce priveşte energia nucleară, analizăm mai multe direcţii. România este un lider regional şi european în domeniul energiei nucleare civile. Există proiectul de retehnologizare a reactorului 1 de la Cernavodă, precum şi planuri ferme şi proceduri în desfăşurare pentru construirea reactoarelor 3 şi 4 de la aceeaşi centrală”, a afirmat ambasadorul SUA.

Darryl Nirenberg a mai declarat că Statele Unite au încredere în instituţiile democratice ale României în contextul crizei politice de la Bucureşti şi că relaţia bilaterală va rămâne puternică indiferent de formula viitorului guvern.

„Democraţia poate fi uneori dezordonată. Într-o anumită măsură, democraţiile sunt concepute să fie astfel, însă rămân, fără îndoială, cel mai bun sistem de guvernare. Formarea unui guvern este o chestiune pe care românii trebuie să o rezolve între ei. Noi avem încredere în instituţiile democratice ale României şi în capacitatea lor de a gestiona această situaţie. Indiferent de modul în care va fi rezolvată, relaţia cu Statele Unite va rămâne puternică şi va continua să se consolideze”, a spus ambasadorul.

El a subliniat că Washingtonul nu se implică în formarea guvernului de la Bucureşti.

„Avem o mare încredere în poporul român, în instituţiile sale democratice şi în dreptul românilor de a-şi stabili singuri guvernul, fără implicarea Statelor Unite”, a afirmat Nirenberg.

Ambasadorul SUA a mai spus că relaţiile dintre România şi Statele Unite sunt foarte solide în domeniul securităţii, al investiţiilor şi al cooperării economice, menţionând că peste o mie de companii americane sunt prezente în România.

Ilie Bolojan a afirmat că proiectul de la Doiceşti ridică mai multe probleme, între care finanţarea, capacitatea financiară a partenerului implicat, achiziţia terenului şi situaţia vecinătăţilor.

„Faptul că ai la Doiceşti un proiect în care ai creditat de la Nuclearelectrica cu peste 240 de milioane de dolari o companie care are un studiu de fezabilitate la final, care nu are finanţare, în care partenerul cu care ai făcut acest lucru, firma, are probleme de capacitate financiară să-l pună în practică, în care ai cumpărat un teren la un preţ care faţă de cel de achiziţie iniţial este mult mai mare şi ai probleme de vecinătăţi, astea sunt nişte lucruri cât se poate de serioase”, a declarat Bolojan.

Premierul interimar a respins orice interpretare potrivit căreia criticile la adresa proiectului de la Doiceşti ar afecta relaţia strategică dintre România şi Statele Unite.

„Resping orice fel de asociere de acest tip cu parteneriatul strategic, cu afectarea lui, e doar un punct din zona de energie care arată că, în aceşti ani, din păcate, în sectorul energetic, am făcut foarte multe greşeli, n-am făcut ceea ce trebuie, n-am făcut investiţii care să aducă plus valoare, n-am făcut investiţii, deşi aveam o grămadă de bani”, a spus Ilie Bolojan.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos