Ben-Gvir, declaraţii provocatoare la adresa SUA: Putem acţiona singuri împotriva Teheranului. Nu urmăm directivele nimănui

Ministrul israelian al Securităţii Naţionale, Itamar Ben-Gvir, a calificat Statele Unite drept „foarte naive” pentru că ar crede că Iranul va renunţa la programul său nuclear, sugerând că Israelul „ar putea acţiona singur” împotriva Teheranului.
El a declarat că „nicio circumstanţă” nu ar putea forţa Israelul să urmeze directivele unui prieten.
Comentariile sale vin pe fondul tensiunilor dintre SUA şi Israel privind Libanul şi negocierile de pace aflate în desfăşurare între SUA şi Iran.
Ministrul israelian al Securităţii Naţionale, Itamar Ben-Gvir, a declarat marţi că Statele Unite sunt „foarte naive” dacă cred că Iranul va abandona programul său nuclear, sugerând că Israelul „ar putea acţiona singur” împotriva Teheranului.
Într-un interviu acordat Channel 7 din Israel, Ben-Gvir a afirmat: „Americanii sunt foarte naivi dacă cred că iranienii îşi vor abandona programul nuclear, îl vor anula şi vor renunţa la visurile lor de a distruge Israelul.”
El a adăugat, potrivit YeniŞafak, că „este responsabilitatea Israelului să se confrunte cu această ameninţare iraniană şi să acţioneze împotriva ei de unul singur”.
Ministrul, considerat o figură extremistă, a spus că „nicio circumstanţă” nu ar putea forţa Israelul să acţioneze „conform directivelor unui prieten, chiar dacă acel prieten este cu adevărat măreţ”.
Tensiuni între SUA şi Israel
În ultima perioadă au apărut divergenţe între SUA şi Israel cu privire la ofensiva militară a Tel Avivului în Liban, pe fondul discuţiilor aflate în desfăşurare între Washington şi Teheran pentru încheierea unui acord de pace durabil.
Statele Unite şi Israelul au lansat un război împotriva Iranului pe 28 februarie, declanşând atacuri de represalii din partea Teheranului, care au vizat active americane din întregul Orient Mijlociu.
Luptele au fost oprite pe 8 aprilie, în baza unui armistiţiu mediat de Pakistan.
Preşedintele Trump şi preşedintele iranian Pezeşkian au semnat electronic, pe 17 iunie, un memorandum de înţelegere care are ca obiectiv încheierea unui acord de pace durabil.