YouTube, deţinut de Google, ajunge la o înţelegere într-un proces privind sănătatea mintală a unui adolescent

(LOIC VENANCE / AFP / Getty Images)
Redacţia
24.06.2026
(LOIC VENANCE / AFP / Getty Images)
Redacţia
24.06.2026

Un adolescent din Florida a susţinut că designul care creează dependenţă al YouTube a contribuit la depresie, anxietate şi pierderea somnului. Instagram, Snapchat şi TikTok se confruntă, de asemenea, cu acuzaţii similare privind impactul lor asupra utilizatorilor tineri.

YouTube, platformă deţinută de Google, a ajuns la o înţelegere într-un proces intentat de un adolescent din Florida, care a susţinut că designul captivant şi adictiv al platformei i-a afectat sănătatea mintală, au declarat marţi avocaţii săi.

Termenii înţelegerii nu au fost făcuţi publici.

Procesul viza inclusiv Instagram, deţinută de Meta, Snapchat, deţinută de Snap Inc., şi TikTok, deţinută de ByteDance, care urmează să fie judecate în iulie.

Probleme de sănătate mintală cauzate de dependenţa de reţelele sociale

Potrivit documentelor depuse la instanţă, şi citate de Deutsche Welle, un băiat de 16 ani din Florida, identificat prin iniţialele R.K.C., a afirmat că a devenit dependent de reţelele sociale după ce a fost expus acestora la vârsta de opt ani.

El a acuzat în special funcţii precum derularea infinită (infinite scroll) şi redarea automată (autoplay), despre care spune că încurajează utilizarea compulsivă. R.K.C. a afirmat că şi-a pierdut somnul şi a suferit de depresie şi anxietate din cauza dependenţei sale.

Avocaţii săi au afirmat că decizia YouTube de a soluţiona cazul fără a merge în faţa unui juriu „vorbeşte de la sine”.

José Castaneda, purtător de cuvânt al Google, a declarat că prioritatea companiei este „dezvoltarea unor produse adecvate vârstei şi a unor controale parentale care să îndeplinească această promisiune”, adăugând că procesul a fost soluţionat pe cale amiabilă.

Companiile de social media susţin că au implementat măsuri de siguranţă

Mii de procese din Statele Unite acuză companiile de social media că îşi proiectează platformele pentru a maximiza implicarea utilizatorilor în detrimentul bunăstării tinerilor.

Multe ţări din întreaga lume au interzis accesul adolescenţilor la reţelele sociale sau iau în considerare adoptarea unor astfel de măsuri.

Companiile neagă acuzaţiile şi afirmă că au implementat măsuri ample de siguranţă.

În martie, un proces de referinţă împotriva Meta şi YouTube în California s-a încheiat cu verdictul unui juriu care a stabilit că aceste companii de social media sunt răspunzătoare pentru proiectarea unor platforme care creează dependenţă fără a ţine cont de bunăstarea utilizatorilor tineri.

O reclamantă în vârstă de 20 de ani a susţinut că sănătatea sa mintală a fost afectată din cauza utilizării reţelelor sociale în copilărie şi a dependenţei dezvoltate ulterior.

Juriul a constatat neglijenţa companiilor şi a dispus ca Meta să plătească despăgubiri în valoare de 4,2 milioane de dolari, iar Google să plătească 1,8 milioane de dolari.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii:
prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
folosind Paypal, apăsând butonul de mai jos