Buzoianu: PSD dă jos cu AUR un guvern şi primeşte un guvern din care fac doar ei parte? Vom afla ce înseamnă mişcare extremistă crescută exponenţial

Cu PSD în guvern monocolor în doi ani de zile, abia atunci vom afla ce înseamnă mişcare extremistă crescută exponenţial, scrie ministra USR a Mediului, Diana Buzoianu, marţi, pe Facebook.
„Astăzi se face fix un an de când am depus jurământul pentru rolul de ministră a mediului. La un an distanţă, după multe bătălii şi multe momente absurde, mă uit la cum se explică în spaţiul public cum singura ieşire din situaţia actuală e să lăsăm toată puterea pe mâna PSD-ului”, a menţionat Buzoianu.
Unde e asta reflectat în votul românilor de la ultimele 4 rânduri de alegeri? - este întrebarea ei, aceasta în condiţiile în care, până de curând, USR cerea ca PSD-ul să îşi asume guvernarea.
„Un guvern minoritar monocolor PSD va însemna un guvern care poate fi dat jos doar şi cu voturile AUR. Aşa că PSD va putea face tot ce vrea, indiferent cât de abuziv sau aberant, dar să zică apoi senin că ei trebuie să rămână acolo căci altfel e legitimată o mişcare extremistă”, a precizat ministra.
Reprezentanta USR mai are o întrebare, pe acest subiect:
„PSD dă jos cu AUR un guvern… şi primeşte un guvern din care fac doar ei parte? Ce vreau să zic cu asta. În loc de tot felul de calcule în Parlament pe voturi contra dorinţei românilor, totuşi, de ce nu vrem să ne întoarcem la români? Şi nu-mi spuneţi că AUR a crescut şi va lua mai mult la alegeri anticipate, pentru că, repet: Cu PSD în guvern monocolor în 2 ani de zile, abia atunci vom afla ce înseamnă mişcare extremistă crescută exponenţial”, a scris Diana Buzoianu pe reţeua de socializare.