Explozie puternică în zona industrială din Qatar unde se află cel mai mare centru de producţie de gaz natural lichefiat din lume

O explozie a zguduit zona industrială Ras Laffan din Qatar, care găzduieşte cel mai mare centru de producţie de gaz natural lichefiat (GNL) din lume, în seara zilei de 21 iunie, a anunţat Ministerul de Interne al ţării. Incidentul s-a soldat cu 54 de răniţi şi 18 persoane dispărute.
Explozia a fost cauzată de o defecţiune tehnică, dar nu s-au detectat scurgeri de gaz la faţa locului, a precizat ministerul.
Qatar Energy, compania care deţine complexul industrial, a confirmat că, în timpul punerii în funcţiune a producţiei, a avut loc un „incident care a dus la o explozie şi un incendiu” la staţia de distribuţie a gazului din Barzan.
Echipele de intervenţie în situaţii de urgenţă au fost trimise la faţa locului pentru a stinge incendiul şi a fost adus rapid sub control. Echipele de salvare caută în prezent persoanele dispărute.
Ras Laffan este situat la aproximativ 80 de kilometri nord-est de capitala Qatarului, Doha. Complexul include 14 linii de producţie, precum şi mai multe uzine de prelucrare şi un port de export de GNL. Complexul industrial furnizează aproximativ 20% din gazul natural lichefiat la nivel mondial.
De când SUA şi Israelul au început războiul împotriva Iranului, Teheranul a lansat mai multe atacuri asupra complexului Ras Laffan. Primul atac a avut loc pe 2 martie, determinând compania QatarEnergy să oprească producţia de GNL şi a produselor conexe. Au urmat alte atacuri cu rachete în perioada 18–19 martie, care au provocat daune semnificative instalaţiei. Cel puţin două linii de producţie au fost avariate, ceea ce a dus la o pierdere de 17% din capacitatea de export de GNL a Qatarului. Ca urmare a atacurilor iraniene, uzina a fost scoasă din funcţiune în ultimele trei luni. Restabilirea completă a producţiei ar putea dura câţiva ani.
Explozia de la Ras Laffan a avut loc pe fondul unei noi runde de negocieri între SUA şi Iran, desfăşurate în Elveţia. Părţile, cu medierea Qatarului şi a Pakistanului, discutau punerea în aplicare a unui memorandum privind încetarea ostilităţilor şi redeschiderea Strâmtorii Ormuz.