Iranul anunţă că închide Strâmtoarea Ormuz din cauza atacurilor israeliene asupra Libanului

Armata Iranului a declarat sâmbătă că va închide din nou Strâmtoarea Ormuz pentru toate navele comerciale, invocând presupuse încălcări de către Israel ale unui armistiţiu cu Hezbollah în Liban, care făcea parte dintr-un acord-cadru recent între Teheran şi Washington.
Într-o declaraţie relatată de presa iraniană, armata a indicat, de asemenea, prezenţa continuă a Israelului în sudul Libanului şi a afirmat că închiderea acestei căi navigabile esenţiale pentru comerţul mondial cu petrol reprezintă „primul pas” în răspunsul la „încălcarea încrederii de către inamic”.
Aceasta a avertizat că ar putea urma şi alte măsuri dacă „agresiunea continuă”.
Armata SUA va menţine strâmtoarea deschisă
După anunţul Iranului, armata SUA a declarat că intenţionează să continue să asigure libertatea de navigaţie.
Traficul maritim a crescut sâmbătă, „în timp ce forţele americane au continuat să opereze în zonă pentru a sprijini libertatea de navigaţie”, a transmis Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) pe X. Acesta a precizat că 55 de nave care transportau, printre altele, 17 milioane de barili de petrol au traversat strâmtoarea.
CENTCOM a declarat că armata rămâne în zonă pentru a se asigura că toate prevederile acordului-cadru „sunt respectate, aplicate şi rămân pe deplin în vigoare şi produc efecte”.
Cu doar câteva zile în urmă, Statele Unite şi Iranul au semnat un memorandum de înţelegere care includea un armistiţiu între Israel şi Hezbollah, susţinut de Iran, în Liban, încetarea ostilităţilor dintre Washington şi Teheran şi redeschiderea Strâmtorii Ormuz, scrie DPA.
JD Vance se îndreaptă spre Elveţia pentru discuţii SUA-Iran
Între timp, vicepreşedintele SUA, JD Vance, a plecat spre Elveţia pentru discuţii cu Iranul, după zile de incertitudine privind desfăşurarea negocierilor.
„Pot fi acolo doar o zi sau două. Sper că vom face progrese în problema nucleară şi în problema armistiţiului din Liban”, a declarat Vance înainte de plecare, adăugând că negocierile vor continua ulterior la un nivel inferior, relatează dpa.
Negocierile cu Iranul erau programate iniţial să înceapă vineri. Cu toate acestea, sâmbătă, Pakistanul a anunţat că discuţiile vor începe duminică.
Vance a confirmat că întâlnirile erau deja în desfăşurare în Elveţia şi a spus că Jared Kushner, ginerele preşedintelui american Donald Trump, şi emisarul special Steve Witkoff se aflau deja acolo, ocupandu-se de „unele dintre aspectele tehnice ale acestei negocieri”.
Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Esmail Baghai, a declarat, de asemenea, că negociatorii iranieni se îndreptau spre Elveţia pentru a discuta acordul-cadru. Baghai a afirmat că SUA nu şi-a respectat promisiunea de a asigura un armistiţiu între Israel şi Hezbollah, adăugând: „Dacă cealaltă parte refuză să îşi îndeplinească obligaţiile, nici Iranul nu o va face.”
Israelul şi Hezbollah se acuză reciproc de încălcarea armistiţiului
Miliţia Hezbollah, cel mai important aliat regional al Teheranului, şi Israelul şi-au adresat reciproc acuzaţii privind încălcarea armistiţiului care, potrivit unui oficial al administraţiei americane, a intrat în vigoare vineri. Iranul a cerut Washingtonului să facă presiuni asupra Israelului pentru a respecta armistiţiul.
Durabilitatea armistiţiului a fost pusă imediat sub semnul întrebării, deoarece ambele părţi s-au acuzat reciproc de încălcări. Armata israeliană a declarat că va continua să acţioneze împotriva oricărei ameninţări la adresa ţării şi a soldaţilor săi, în timp ce Hezbollah a afirmat că va rezista oricărei încercări a Israelului de a prelua controlul asupra teritoriului din sudul Libanului.
Sâmbătă, armata israeliană a acuzat miliţia şiită că a lansat peste 50 de proiectile în cursul nopţii asupra forţelor israeliene care operează în sudul Libanului.
Potrivit autorităţilor şi relatărilor din presă, cel puţin 35 de persoane au fost ucise numai sâmbătă în atacuri aeriene israeliene în Liban. Armata israeliană a declarat că cinci soldaţi israelieni au fost ucişi în incidente separate în ultimele două zile.
Israelul opreşte loviturile în afara „zonei de securitate” din Liban
Ulterior, armata israeliană a suspendat atacurile din Liban în afara unei „zone de securitate” autodeclarate de-a lungul frontierei, potrivit unor relatări din presa israeliană care citează surse militare. Măsura urmează instrucţiunilor conducerii politice a Israelului, potrivit acestor informaţii.
Totuşi, operaţiunile militare vor continua în interiorul zonei din sudul Libanului, inclusiv eforturile de a distruge ceea ce armata a descris drept o reţea extinsă de tuneluri utilizată de miliţia şiită Hezbollah. Comandanţii militari ar păstra, de asemenea, opţiunea de a lovi ameninţări iminente din afara zonei.
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a descris zona de securitate stabilită de armată ca un tampon între forţele Hezbollah din Liban şi locuitorii din nordul Israelului.
Israelul nu se va retrage din această zonă atât timp cât nevoile sale de securitate o vor impune, a declarat Netanyahu. Între timp, guvernul libanez consideră teritoriul controlat de Israel drept o ocupaţie ilegală conform dreptului internaţional.
Trump: SUA va impune o taxă de tranzit în Strâmtoarea Ormuz dacă nu se ajunge la un acord în 60 de zile
Dacă părţile nu reuşesc să ajungă la un acord final de pace, Trump a declarat că Statele Unite ar putea impune o taxă de tranzit în Strâmtoarea Ormuz drept compensaţie pentru rolul lor de „înger păzitor” al regiunii.
„NU vor exista taxe după expirarea perioadei de 60 de zile, cu excepţia celor impuse de şi pentru Statele Unite ale Americii, în cazul în care acordul nu va fi finalizat”, a scris Trump pe Truth Social.
Iranul blocase în mare măsură Strâmtoarea Ormuz după izbucnirea războiului din 28 februarie. Aproximativ 20% din comerţul mondial cu energie trece prin această cale navigabilă îngustă. Închiderea ei a evidenţiat vulnerabilitatea lanţurilor globale de aprovizionare şi a avut repercusiuni majore asupra pieţelor energetice internaţionale.