Maia Sandu, la Summitul UE – Moldova: „Munca noastră dă roade. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”

La cel de-al doilea Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, desfăşurat luni, 22 iunie, la Bruxelles, liderii europeni, alături de preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, au discutat despre paşii următori ai negocierilor de aderare, agenda de reforme a ţării noastre, precum şi despre dezvoltarea economică şi cooperarea în domeniile energiei, securităţii şi apărării.
La finalul summitului, liderii europeni au adoptat o declaraţie comună şi au susţinut o conferinţă de presă, confirmând că viitorul Moldovei este în Uniunea Europeană.
Reuniunea a avut loc la o săptămână după deschiderea negocierilor de aderare pe primul grup de capitole — „Valori fundamentale”.
Atât Comisia Europeană, cât şi Consiliul European au confirmat că Republica Moldova este pregătită să deschidă negocierile pentru toate grupurile de capitole, pe baza meritelor sale.
„Ne ţinem de cuvânt în timp ce facem faţă unui război hibrid: manipularea informaţiei, amestec în alegeri, şantaj energetic, atacuri cibernetice, toate menite să ne dezbine şi să ne abată de la drumul nostru european.
Am rezistat. Am protejat integritatea alegerilor. Am întărit instituţiile şi nu am permis ca banii murdari să cumpere puterea în stat. Moldova îşi face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”, a declarat preşedinta Sandu.
Totodată, în cadrul summitului au fost semnate trei acorduri: compania Gebauer & Griller şi Comisia Europeană au semnat o scrisoare de intenţie care va lega industria auto din Moldova şi mai strâns de cea europeană.
Comisia şi parcul de tehnologii avansate Moldova HiTech Park îşi unesc forţele pentru a crea un centru de antreprenoriat şi cercetare în tehnologie medicală. De asemenea, Ministerul Educaţiei şi Cercetării a semnat un acord-cadru cu Centrul Comun de Cercetare al Comisiei Europene pentru a dezvolta împreună cercetarea şi inovarea.
Adresându-se cetăţenilor de acasă, şefa statului a transmis că parteneriatul Moldovei cu Uniunea Europeană devine tot mai puternic şi că reformele sunt recunoscute şi răsplătite — prin fonduri europene, investiţii şi încredere.
„Munca noastră dă roade. Reformele sunt recunoscute şi răsplătite — cu fonduri europene, cu investiţii, cu încredere. Ne vom ţine de cuvânt: vom continua să îndeplinim condiţiile, cu toată responsabilitatea.
Pe măsură ce mergem înainte, fiecare pas aduce rezultate concrete pentru oameni: pace, siguranţă şi oportunităţi, acasă, în familia europeană”, a subliniat Maia Sandu.
Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat luni, 22 iunie, la Bruxelles, la cel de-al doilea Summit Republica Moldova – Uniunea Europeană, alături de preşedintele Consiliului European, Antonio Costa, şi de şefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.