Mass-media de stat din Cehia intră în grevă pe fondul unei reforme "absolut şocante" a sistemului de finanţare

Mii de angajaţi ai posturilor publice de radio şi televiziune din Cehia au început luni o grevă de 24 de ore, în semn de protest faţă de planurile guvernului de a reforma sistemul de finanţare a mass-mediei publice.
Acţiunea sindicală a angajaţilor de la Televiziunea Cehă şi Radio Cehia, descrisă de specialiştii în mass-media ca fiind fără precedent în istoria modernă a Cehiei, marchează cea mai mare escaladare de până acum a confruntării care durează de luni de zile între posturile de televiziune şi guvernul condus de Andrej Babis.
Greva va duce la întârzierea sau suspendarea unor servicii, iar angajaţii televiziunii vor purta haine negre în faţa camerelor de filmat.
Săptămâna trecută, cabinetul ceh a aprobat o lege care vizează eliminarea taxelor de licenţă pentru mass-media de serviciu public şi înlocuirea acestora cu finanţare directă din partea statului.
Proiectul de lege, scrie TVP World, care mai necesită aprobarea parlamentului, ar conferi, de asemenea, Curţii Supreme de Conturi competenţa de a verifica finanţele Televiziunii Cehe şi ale Radioului Ceh, inclusiv retroactiv.
Dacă vor fi aprobate, reformele ar reduce finanţarea mass-mediei publice cu aproximativ 15% faţă de veniturile actuale generate din taxele de licenţă.
Televiziunea Cehă, cea mai mare dintre cele două posturi de televiziune, ar vedea finanţarea sa anuală redusă cu aproximativ 1 miliard de coroane (41 de milioane de euro), ajungând la 5,74 miliarde de coroane (237 de milioane de euro).
Înapoi la perioada de dinainte de 1989?
Hynek Chudárek, directorul Televiziunii Cehe, a descris propunerile ca fiind „aproape distructive” pentru radiodifuziunea de serviciu public, adăugând că reducerile de finanţare ar putea obliga radiodifuzorul să concedieze între 300 şi 500 dintre cei aproximativ 2.900 de angajaţi ai săi.
„Propunerea este absolut şocantă. Nu mă aşteptam la asta. Nu putem lucra cu această sumă şi oferi genul de serviciu cu care publicul nostru este obişnuit. Acest lucru ar restricţiona semnificativ producţia şi ar duce la concedieri masive”, a declarat Chudárek, citat de Radio Cehia.
Reprezentanţii postului de televiziune susţin că disputa nu se referă doar la finanţare, ci şi la independenţa viitoare a mass-mediei de serviciu public.
„Reformele au fost pregătite fără consultări şi fără garanţii privind independenţa mass-mediei de serviciu public”, a declarat Pavla Kubálková, membră a comitetului de grevă al Televiziunii Cehe.
„O mare parte a societăţii îşi aminteşte cum arătau ştirile atunci când politicienii decideau conţinutul, înainte de 1989. Nu vrem să ne întoarcem acolo”, au adăugat aceştia.
Babis apără reducerea costurilor
Guvernul a apărat reformele, Babis afirmând că acestea îndeplinesc promisiunile din campania electorală prin eliminarea taxei lunare de radiodifuziune publică plătită de gospodării.
Prim-ministrul a susţinut, de asemenea, că schimbările urmează exemple din alte părţi ale Europei, cu scopul de a reduce costurile.
„Radio Cehia şi Televiziunea Cehă nu au depus niciun efort pentru a încerca să economisească. Toată Europa face economii”, a spus Babis, citând măsuri de reducere a costurilor la posturi de radio şi televiziune precum BBC, Deutsche Welle şi radioul public francez.
„Nu am ameninţat niciodată independenţa Televiziunii Cehe... şi nici nu o vom face”, a declarat el într-o conferinţă de presă.
Guvernul, condus de partidul populist ANO al lui Babis şi susţinut de partidele de extremă dreapta şi eurosceptice, a acuzat frecvent atât mass-media publică, cât şi cea privată independentă de părtinire politică.
Cu toate acestea, încrederea publicului în posturile publice de radiodifuziune ale ţării este puternică. Un sondaj realizat în 2025 de Institutul Reuters a arătat că atât Televiziunea Cehă, cât şi Radioul Ceh se bucurau de încrederea a 59% dintre respondenţi, cel mai ridicat rating dintre mass-media cehă inclusă în sondaj.