Netanyahu, mesaj dur pe fondul tensiunilor cu SUA: Israelul trebuie să scape de dependenţa de sprijinul străin

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a declarat marţi că Israelul trebuie să se elibereze de dependenţa de sprijinul străin şi să-şi consolideze propriul sistem independent de armament, pe fondul tensiunilor crescânde cu administraţia Trump privind memorandumul de înţelegere dintre SUA şi Iran.
Vorbind în cadrul unei întâlniri cu ofiţeri de rezervă din Cisiordania ocupată, Netanyahu a spus că Israelul apreciază asistenţa SUA, dar trebuie să-şi consolideze puterea şi tehnologia pentru a-şi determina propriul viitor.
Declaraţiile vin în contextul în care cercurile politice şi de securitate israeliene dezbat implicaţiile acordului dintre SUA şi Iran asupra conflictului de pe frontul libanez.
Critici din partea SUA
Joia trecută, vicepreşedintele SUA, JD Vance, a criticat aspru miniştrii israelieni pentru opoziţia lor faţă de acordul dintre SUA şi Iran.
„Dacă aş face parte din cabinetul guvernului israelian, probabil că nu aş ataca singurul aliat puternic pe care îl mai am în întreaga lume”, a spus Vance, potrivit YeniŞafak, adăugând că două treimi din armele defensive care protejează Israelul au fost construite de mâini americane.
SUA şi Iranul au anunţat pe 14 iunie un acord în 14 puncte, mediat de Pakistan, care a intrat în vigoare pe 18 iunie şi care include prevederi privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz şi ridicarea blocadei navale impuse de SUA asupra Iranului.