Noul premier ungar, Peter Magyar, anunţă o campanie anticorupţie şi planuri de schimbare a constituţiei

Prim-ministrul Ungariei, Peter Magyar, a anunţat o reorganizare a conducerii instituţiilor de stat, o ofensivă împotriva corupţiei şi planuri pentru elaborarea unei noi constituţii.
În cadrul unui discurs transmis în direct în parlamentul de la Budapesta, luni, Magyar a declarat: „Prin operaţiunea «Foc Purificator» ne vom elibera ţara din captivitatea mafiei politice şi economice care a condus-o în ultimii 16 ani.”
Partidul de centru-dreapta al lui Magyar, Tisza (Partidul Respect şi Libertate), a câştigat alegerile parlamentare din 12 aprilie cu o majoritate de două treimi, înlăturându-l de la putere pe premierul de lungă durată Viktor Orban şi partidul său populist de dreapta, Fidesz (Alianţa Tinerilor Democraţi).
Criticii au susţinut că Orban a plasat părţi ale economiei în mâinile unor oligarhi apropiaţi lui şi că a utilizat în mod abuziv atât fonduri ale Uniunii Europene, cât şi fonduri naţionale.
Uniunea Europeană a reacţionat prin blocarea unei părţi a finanţării destinate Ungariei, din cauza presupuselor acte de corupţie din ţară.
Magyar a anunţat modificări concrete ale constituţiei şi înfiinţarea unei noi autorităţi anticorupţie. Agenţia Naţională pentru Recuperarea şi Protejarea Activelor Statului va avea sarcina de a identifica activele însuşite ilegal şi de a deschide investigaţii împotriva suspecţilor.
În discursul său, Magyar a prezentat modificări constituţionale specifice, precum şi un pachet legislativ pentru crearea noii autorităţi anticorupţie.
„Cei mai buni poliţişti, cei mai buni anchetatori şi cei mai buni experţi vor lucra pentru această agenţie”, a spus Magyar, citat de dpa.
Demiterea planificată a unor înalţi oficiali
Modificările constituţionale propuse de Magyar sunt concepute pentru a permite îndepărtarea din funcţie a unor înalţi oficiali numiţi încă de Orban, inclusiv a preşedintelui Tamás Sulyok, a preşedintelui Curţii Constituţionale Peter Polt şi a şefului Curţii Supreme, András Varga.
Aceste personalităţi sunt considerate pe scară largă de susţinătorii lui Magyar drept loiale fostei administraţii, pe care acesta a numit-o „marionetele lui Orban”.
Anterior, el stabilise termenul-limită de 30 mai pentru demisia lor voluntară, termen care nu a fost respectat.
Magyar, care a promis astfel de măsuri în timpul campaniei electorale, a declarat că prezintă acum paşii juridici concreţi necesari pentru punerea lor în aplicare.
Sulyok urmează să fie demis printr-un amendament constituţional, bazat pe majoritatea de două treimi deţinută de Tisza în parlament.
Spre o nouă constituţie
Datorită majorităţii sale parlamentare, Tisza are, de asemenea, puterea de modificare a constituţiei şi de a numi succesori după eventualele demiteri din funcţie.
Magyar a declarat că, începând din septembrie, va fi lansat un proces de consultare la nivel naţional privind o nouă constituţie, care se va încheia cu un referendum.
Orban şi-a impus propria constituţie în 2012, folosindu-se de majoritatea sa parlamentară de două treimi, însă fără organizarea unui referendum.
Criticii susţin că aceasta a consolidat puterea instituţională şi a permis o formă de guvernare descrisă ca fiind parţial autoritară.