Qalibaf nu se arată impresionat de ameninţările lui Trump. Negociatorul iranian îndeamnă SUA să dea dovadă de „prudenţă”

Preşedintele Parlamentului iranian şi negociator-şef Mohammad Bagher Qalibaf a îndemnat duminică SUA să dea dovadă de „prudenţă” în retorica lor, în urma ameninţărilor preşedintelui Donald Trump.
Qalibaf a declarat că forţele armate iraniene sunt „pregătite să răspundă” la ameninţările americane.
Într-o postare pe X, Qalibaf a pus la îndoială eficacitatea presiunilor exercitate de SUA asupra Teheranului.
„Oare nu se întreabă că, dacă ameninţările lor ar fi avut vreun efect, nu ar fi ajuns astăzi în această stare de disperare? Noi nu ne bazăm pe ameninţările americane”, a scris el.
Avertismentele lui Trump
Duminică dimineaţă, Trump a îndemnat Iranul să „îi oprească imediat pe reprezentanţii lor bine plătiţi din Liban să provoace probleme”, avertizând că Washingtonul va lovi Teheranul „din nou foarte tare, exact cum am făcut săptămâna trecută, doar că şi mai tare”, relatează YeniŞafak.
Într-un interviu acordat Fox News, Trump a ameninţat că va prelua controlul asupra Strâmtorii Ormuz şi va percepe taxe de trecere, iar preşedintelui iranian Pezeşkian i-a spus să „aibă grijă ce spune”, afirmând că „vom prelua controlul asupra restului ţării” dacă acesta nu „se va îndrepta”.
Trump le-a spus iranienilor în cursul nopţii că, dacă vor închide strâmtoarea, „nu veţi mai avea o ţară”.
Prima rundă se încheie
Prima rundă de discuţii între cele patru părţi, la care au participat Iranul şi SUA, cu medierea Qatarului şi a Pakistanului, s-a încheiat duminică în Elveţia, potrivit agenţiei de ştiri iraniene Fars.
Avertismentul lui Qalibaf indică faptul că Teheranul nu va ceda uşor presiunilor, în timp ce retorica lui Trump sugerează că SUA sunt dispuse să escaladeze conflictul.