Scandal între doi primari din Olt. Primarul PNL Slatina îl acuză pe primarul PSD Corabia că fură apă din reţeaua publică

Primarul municipiului Slatina, liberalul Mario De Mezzo, a postat un videoclip pe Facebook în care face acuzaţii grave la adresa primarului oraşului Corabia, Iulică Oane. Potrivit liberalului, primarul PSD fură apă de la Compania Apă Olt.
„De 10 ani, mii de metri cub de apă Primăria Corabia şi Iulică Oane îi fură pentru un bloc al primăriei din Corabia, pentru sala de sport din Corabia şi pentru sistemul de irigaţii din Corabia. Colegii mei de la Compania de Apă Olt, sediul secundar Corabia, au descoperit ieri aceste furturi”, a declarat primarul liberal.
Conform lui Mario De Mezzo, a fost sesizată Poliţia din Corabia, care a ridicat instalaţia artizanală montată ilegal cu care „Primăria Corabia şi Iulică Oane furau apă de ani de zile” şi s-ar fi întocmit un dosar penal.
„Ce voiam să spun? Ăsta este PSD-ul care fură şi jefuieşte tot. Să fii acţionar în Compania de Apă Olt, cum este Iulică Oane din partea Primăriei Corabia, să fii în consiliu director al asociaţiei care guvernează Compania de Apă Olt, Adi Oltul, şi să furi apă în Corabia doar pentru că poţi, arată exact acelaşi dispreţ pe care îl arată Oprescu când fura cu balastierele lui ilegale bogăţiile pământului din Olt şi pe care îl arată toţi ceilalţi PSD-şti corupţi din judeţul Olt. Vă spun de trei ani de zile că PSD are cea mai coruptă filială din ţară în judeţul Olt. Uşor, uşor începeţi să vedeţi că am spus adevărul”, a adăugat primarul municipiului Slatina, Mario De Mezzo.
Compania de Apă Olt este o companie de stat înfiiinţată sub autoritatea Asociaţiei de Dezvoltare Intracomunitară Oltul şi are ca acţionar principal Primăria Slatina, cu 75% din acţiuni, iar restul de 25% din acţiuni sunt deţinute de alte câteva localităţi urbane şi rurale din judeţ, printre care şi Primăria Corabia.
Iulică Oane este primarul PSD al oraşului Corabia din 2012, iar acum se află la al patrulea mandat. Deci, cel mai probabil, el era primar şi în momentul în care au fost instalate branşamentele ilegale.
Faţă de acuzaţiile aduse de primarul din Slatina, Iulică Oane a declarat reporterilor G4Media că problema sesizată nu intră în atribuţiile primarului şi că e treaba Companiei de Apă – după care a închis telefonul, invocând faptul că e într-o şedinţă.
Potrivit sursei citate, Mario De Mezzo a mai declarat că tot luni, imediat după descoperirea instalaţiilor ilegale, primarul din Corabia a depus la Compania de Apă o cerere de realizare a unor branşamente contorizate pentru obiectivele rămase astfel fără apă: blocul de locuinţe, sala de sport şi instalaţia de irigare a parcului.